- Blog
- Тестування сайту - зайві витрати чи необхідність?
З кожним роком інтернет-технології все більше захоплюють світ людей. Якщо ще двадцять років тому далеко не кожен міг дозволити собі кнопковий телефон, а тарифи на звичайний зв'язок були захмарні, то сьогодні доступ у світ інформаційних технологій став загальнодоступним і давно перестав бути предметом розкоші. Не тільки дорослі, а й діти мало не з пелюшок використовують гаджети у різних цілях. Все більше людей похилого віку починають цікавитись та поступово освоювати інноваційні досягнення цифрових технологій. З кожним роком інтернет стає невід'ємною частиною життя пересічних жителів планети. Нерідко, переглядаючи інформацію на інтернет порталах, люди приймають ті чи інші рішення. Саме тому, для ефективного ведення бізнесу наявність особистого веб-сайту є не стільки обов'язковою умовою, скільки життєво необхідною. Це спосіб стати актуальними та залишатися затребуваними на ринку.
Для чого необхідні роботи з попереднього тестування сайту?
Варто зазначити, що наявність особистого сайту - це ще не ознака успіху. Web-ресурс будь-якої компанії обов'язково має бути інформативним, доступним, зручним та корисним. Щоб дотримуватись усіх вище перелічених якостей, будь-який веб-сайт варто протестувати.
Тестування сайту (web-тестування) - це важливий процес виявлення потенційних помилок на певному веб-ресурсі. Перш ніж запустити веб-систему у загальний доступ, необхідно провести комплекс заходів з її перевірки на наявність різноманітних багів та відхилень у роботі.
Процес тестування сайтів забезпечує виконання наступних завдань:
- пошук проблем, що у майбутньому можуть призвести до певних збоїв та незручностей у користуванні ресурсом;
- пошук та виправлення помилок у веб-дизайні та верстці;
- здійснення перевірки працездатності всіх функцій згідно з технічним завданням;
- аналіз швидкості та стабільності роботи ресурсу;
- тестування читабельності інформації на різних пристроях;
- перевірка зручності переходів по сайту та за його межі;
- тестування захищеності системи від веб-атак;
- виявлення певних областей або аспектів веб-сайту, які можна покращити;
- визначення функціоналу, який можна додати, щоб збільшити ефективність роботи ресурсу;
- та багато іншого.
Варто зазначити, що якісне тестування та вчасне виправлення виявлених помилок значно підвищує шанси проекту потрапити у топ пошукової видачі.
Способи аналізу та перевірки роботи сайту
Тестування сайту - це ретельна процедура. Проводити перевірку продукту можна як у ручному режимі, так і автоматично. Кожен з цих способів має і переваги, і недоліки. Розглянемо основні положення.
Автоматичне тестування
З метою перевірки розробленого продукту тестувальник використовує спеціальне програмне забезпечення та різноманітні сервіси. Вони значно економлять час, оскільки можуть використовуватись повторно при перевірці аналогічних блоків чи процесів. Застосовується переважно у об'ємних проектах, які мають складний функціонал.
Види автоматичних тестів
Проводячи вивчення роботи сайту тестувальники можуть скористатися наступними видами тестів:
Блочні (UNIT-тесты)
Тести які розробники пишуть виключно для окремих частин функціоналу. З їх застосуванням перевіряється робота в бойових умовах, відбувається тестування окремих блоків сайту в ізоляції від інших.
Інтеграційні (модульні) тести
Здійснюють перевірку декількох функціоналів, що взаємодіють між собою. З їх допомогою імітується поведінка користувачів та відправляються запити системі з метою перевірки її роботи.
Функціональні тести
Здійснюють перевірку роботи всієї системи в цілому. Програми імітують поведінку користувачів: відкривають браузер, заходять на сторінки, перевіряють відображення та правильність роботи всього функціоналу. Здійснюється перевірка роботи сторінки в цілому та допомагає переконатися, що кожна функціональність сайту (посилання, пошук, cookie-файли, тощо) працюють саме так, як було заплановано та прописано у технічному завданні.
Smoke-тести
Це швидкі тести для експрес-перевірки системи. Коли на запит надходить коректна відповідь - система працює правильно та серйозні помилки відсутні. Smoke-тести призначені для простих перевірок, наприклад якість роботи форми реєстрації або оформлення замовлення. Ці тести мають бути швидкими та легкими, щоб їх можна було часто запускати. Походить назва від швидкої перевірки електроприладів, при ввімкнені яких, якщо пішов дим, - необхідне доопрацювання.
Ручне тестування
Комплекс дій, які здійснюються тестувальником у ручному режимі, без використання будь яких додаткових програм. Ручне тестування вважається найбільш ефективним, оскільки виключає ймовірність певних недоліків у процесі перевірки.
Згідно доступу до коду та архітектури програмного забезпечення, ручне тестування поділяють на:
- Чорна скриня (англ. Black box) - тестувальнику не відомо як влаштована система, що він тестує.
- Біла скриня (англ. White box) - тестувальнику відомі всі деталі системи, що тестується.
- Сіра скриня (англ. Grey box) - тестувальнику відомі тільки деякі особливості системи, що тестується.
Недоліком автоматичного тестування є те, що воно демонструє лише працездатність системи, ручна ж система є більш трудомісткою, однак дозволяє оцінити ефективність роботи різних систем з точки зору користувачів: зручність функціоналу, доступність, зрозумілість та інше.
Етапи тестування сайту
Підготовчий етап та вивчення документації.
На цьому етапі відбуваються наступні процеси:
- аналізуються технічні завдання;
- вивчається кінцевий макет, тест кейси, матриці відповідності;
- складається план тестування.
Функціональне тестування (Functionality testing)
Головна мета - виявити некоректну/неправильну роботу функціоналу сайту. Тут перевіряється:
- перехід за посиланнями;
- користувацькі форми;
- пошук товарних позицій, купівля або оформлення замовлень;
- перевірка наявного контенту з тим, що був попередньо замовлений;
- перевірка можливих форм реєстрації/авторизації, особистого кабінету і т.д;
- можливість додавати, коригувати, видаляти дані користувачів, товарів, замовлень.
Тест інтерфейсу користувача (UI testing)
Головна мета - визначити комфортність користування ресурсом, швидко знайти необхідну інформацію або виконати бажану дію.
- тестування навігації - зрозумілість кнопок, іконок, виконання ними їх основних функцій, переходів і т.д.;
- тестування контенту - проводиться перевірка правопису, виявлення орфографічних, пунктуаційних та стилістичних помилок, визначається рівень структурованості та візуальної привабливості контенту;
- зручність використання - аналізується зрозумілість структури сайту, його засміченість зайвим функціоналом та іншими компонентами;
- тестування зовнішнього вигляду - перевіряється відповідність графічним стандартам, правильність розміщення, логічність наповнення.
Тестування продуктивності, навантаження на сайт (Performance testing)
Головна мета - перевірити наскільки швидко завантажуються сторінки сайту, та яке максимальне одночасне навантаження він здатен витримати. Перевіряється кількість одночасних віртуальних користувачів, які можуть звертатися до однієї сторінки та користуватися нею. Чи здатна система витримувати пікові навантаження?
Стрес-тестування виявляють як система працює за екстремальних умов. Перевіряється чи система не буде здійснювати аварійне завершення роботи в критичних ситуаціях перенавантаження. Крім того, тестується наскільки швидко сайт відкликається за різної швидкості інтернет з'єднання.
Тестування сайту на вразливості та безпеку (Security testing)
Головна мета - перевірка безпеки, захищеності сайту від будь-яких вразливостей, загроз та ризиків, які можуть призвести до великих втрат.
Безпека важлива як у контексті безперебійної роботи та збереження даних сайту, так і в контексті відсутності можливості зараження пристроїв користувачів вірусом, анонімності їх паролів тощо.
Тестування сумісності, конфігураційне тестування (Configuration testing)
Головна мета - перевірити здатність веб-системи працювати на різних обладнаннях, операційних системах, мобільних пристроях.
- крос-платформне тестування - перевірка роботи сайту у різних версіях Windows, Unix, Mac, Linux, Solaris та інших;
- крос-браузерне тестування - перевірка коректності роботи сайту у різних типах браузерів таких, як: Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari, Opera та інші;
- тестування графічного інтерфейсу користувача на цільових пристроях (мобільних пристроях, смартфонах, кпп, планшетах);
- тестування бази даних - тестується правильність здійснення зв'язку з сервером, сумісність серверу з програмним забезпеченням, базою даних та мережею. Крім того, перевіряється, що відбувається при перериванні будь-якої дії, при повторному підключенню до сервера.
Під час роботи над усіма етапами тестування сайту обов'язково має бути створено документ, де будуть зафіксовані всі помилки. Далі він передається розробникам для виправлення цих помилок. Після чого проводиться повторне тестування.
Регресійне тестування (Regression testing).
Головна мета - перевірити чи не виникли помилки у роботі сайту після додавання нового функціоналу.
Етапи тестування:
- здійснюється аналіз внесених змін та пошук функціоналу який міг бути порушений;
- проводиться регресійне тестування;
- складається звіт про дефекти, що були виявленні;
- виправляються помилки;
- здійснюється повторне тестування до повного викоренення багів.
Зробити тестування сайту самостійно чи довірити роботу фахівцям?
Підсумовуючи усе вище зазначене, ми прийшли до висновку, що тестування будь-якого веб-ресурсу - це процес перевірки відповідності заявлених до продукту вимог та реально реалізованої функціональності, що здійснюється шляхом спостереження за його роботою в штучно створених ситуаціях та аналізу результатів ряду тестів.
Перш ніж допустити випуск веб-сайту на ринок, професійні веб-тестувальники перевіряють систему від початку до кінця. Здійснюють послідовну оцінку якості проекту згідно чек-листа та тест-кейсів.
Створення будь-якого сайту не залежно від його галузевого спрямування та призначення - це надзвичайно складний процес, який потребує залучення різноманітних фахівців. Фінішний етап всього процесу - web-тестування.
Частину роботи з тестування особистого сайту можна провести самостійно, однак, щоб здійснити деякі види перевірки, потрібно мати компетентність у технічних питаннях та інтернет-маркетингу.
Саме фахівці у сфері тестування розроблять стратегію, яка включатиме комплекс етапів тестування веб-проекту з докладним планом дій, щоб нічого не пропустити. У процесі перевірки тестувальник виявляє помилки, спільно з розробниками сайту знаходить шляхи їх вирішення та контролює виправлення. Перевірка нового веб-продукту проводиться до того часу, поки він не буде відповідати всім пунктам технічних завдань.
Залучення до тестування сайту професіоналів забезпечить:
- стабільну, безпечну і надійно захищену роботу ресурсу;
- функціональний і зручний веб-інструмент, який залучатиме нових користувачів;
- значну економію матеріальних, кадрових ресурсів та часу на підтримку роботи сайту.
Варто зазначити, що тестування - це ключовий момент перевірки контролю якості розробленого продукту. Виявити і виправити проблеми роботи сайту на етапі розробки значно дешевше і простіше, ніж проводити коригування після введення проекту у користування цільової аудиторії. Тільки після проведення успішного тестування, можна переходити до остаточного етапу - розміщення сайту на сервері.
Related articles
Contact us
Share the details of your project or the tasks you want to assign to us. Our team will analyze it in detail, and together we will determine the next step.
- E-mail info@creator-systems.com
-
OFFICE
Velyka Vasilkivska Stree
Kiev, Ukraine
Your request has been sent
Our manager will be sure to contact you
Comments 0
Leave a comment